شیعه* و سنی

به مقتضای اینکه توی بیشتر جاهای دنیا و از جمله اینجا، جامعه مسلمان دور و بر اکثرا سنی هستند، حالا از خطیب عربستانی نماز جمعه گرفته تا استاد مراکشی دانشکده و تا دوست خانوادگی فلسطینی، توجهم به بحث شیعه و سنی بیشتر شده است. تا به حال هم چندبار پیش اومده که با رفقای مسلمان این بحث مطرح شده، آخرین بارش همین چند روز پیش بود که پسره افغانی بود و بزرگ شده توی خانواده شیعه ولی بعدا سنی شده بود. در همین راستا، به نظرم نکات زیر در روشن شدن بحث مفیدند: 

Shia Sunni

 

·     روایات و احادیث منسوب به پیامبر اکرم کاربردی چندانی در شروع بحث، آن هم در سطح غیرتخصصی، ندارد. همانقدر که شیعه در تایید نظر خودش روایت دارد، اهل سنت هم دارند. 

·      پاک کردن ذهن اهل سنت از دروغهای منتسب به شیعه، از قبیل اینکه شیعیان به ناتمام بودن قرآن باور دارند و یا معتقدند جبرائیل وحی را به فرد اشتباهی رسانده است، می تواند مفید باشد. 

·      مهمترین استدلال اهل سنت، تمسک به صحابی رسول اکرم و مرجع بودن آنهاست. ساده ترین راه رد استدلالشان، وجود اختلاف بین صحابی بعد از حضرت رسول هست که قاعدتا نمی توان فرض کرد نظرات متضادشان درست بوده است. از همین رو پافشاری بر مرجعیت قرآن و پیامبر و اینکه سایر افراد، و مهمتر از آن نظریاتشان، باید با این دو معیار سنجیده شود نقطه شروع خوبی هست. 

·      یک استدلال دیگر، برتری و غلبه اهل سنت بر شیعیان هست و اینکه چون نظر اهل سنت درست بوده، خداوند نصرت نصیبشان کرده است. رد این استدلال هم از جهت نظری ساده هست و هم تعمیم آن به زمان حال، قاعدتا به حقانیت ماده‌گرایی و لیبرالیسم ختم می‌شود که دلیل آن هر چه باشد، نصرت خداوندی نیست.

 

*Shiite, Shi’ite, Shi’a, Shia

/ 29 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
صالح

با سلام پرسیده بودید من با اهل سنت ارتباط دارم؟ بله من در منطقه سنی نشین زندگی میکنم وبا انان ارتباط تنگاتنگ داریم از لینک وبلاگ تشکر میکنم صالح[لبخند]

معلومه!

سلام دوست من منابع دینی و اعتقادی اهل سنت مشخص است: قرآن وسنت پیامبر(ص). در مورد قرآن ما آیات محکمات را بر اساس معنی واضح و مشخص آن تفسیر می کنیم. در مورد آیات متشابه نیز از آنجا که فراتر از عقل و ظرفیت این دنیایی انسانهاست. چندان مانور نمی دهیم و علم ان را به الله تعالی واگذار می کنیم و اصولا فایده ای به حال ما ندارد که بدانیم خدا چگونه بر عرش استیلا می یابد. تأویل این آیات جز گمراهی عاقبتی ندارد چراکه جز احتمال چیز دیگر ی نیست و آمیختن مفهوم قرآن با احتمال کاری نادرست است. مهمتر از آن، خداوند حکیم می فرماید علم و تأویل این آیات را تنها خودش می داند اما کسانی که دلشان میل به باطل دارد در پی این متشابهات می روند و با تأویل آنها فتنه و شبه ایجاد می کنند(آل عمران:7) در مورد سنت نیز باید گفت که زندگی پیامبر از قدیمی ترین ایام نزدیک به حیات رسول الله(ص) تا به حال ثبت شده است. جالب اینکه تاریخ نگاری در اسلام با سیره نویسی از زندگی محمد(ص) شروع شد. احادیث پیامبر همین سنت پیامبر(ص) و جهان بینی های اوست.اهل سنت و جماعت از قرآن و سنت پیامبر (ص) تبعیت می کنند. قرآن سرشار از آیاتی است که انسانها را به تبعیت از رسول

جواد ربیعی

این استدلال شما ضاهرا بر عکس است زیرا فعلا تمامه اهل سنت در جنگ و خونریزی هستند و فرزندان شیعه کوروش هخامنشی در امنیت و رفاه چه ایران و چه لبنان

سنی

اینکه شیعه مشرکه معلومه. من خودم شنیدم که میگه یا فاطمه زهرا کمکم کن. خودش دم از اتحاد میزنه ولی میاد موضوعات جدیدی رو مطرح میکنه مثلا شهادت حضرت فاطمه که تو چند سال قبل نبود. امام حسین رو به شهادت رساندند و به موجب نفرین خودشون را به قصد کشت میزنند.

مهدی مهمان دوست

سلام وب بسیار جالبی داری آماده تبادل لینک هستیم "به √سایت•مذهبي•سياسي•فرهنگی•طُوبى‏√هم سر بزن" دو تا از مطالب اخیر (تازه به روز شده): 1/آیا اهل سنت از نگاه شیعه کافر می باشند؟(تحقیقی دقیق و گسترده و مستند؛ بررسی آیات، روایات، و نظرات مراجع عظام در این رابطه) 2/گلچینی از اخبار درباره عبدالمالک ریگی پر بازدید تـرین های وبلاگ: بررسی عید الزهرا و مراسم آخر دهه صفر در استفتائات، [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] و آشنایی مختصر با دوران 6ساله امامت امام حسن عسکری علیه السلام [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] پاسخ به 21 سوال جنسي [گل][گل][گل][گل][گل] آشنائی با مناسبت های ماه صفر [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] بی حرمتی به دهه صفر توسط صدا و سیما!!!! [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] چهلم آقای منتظری (منتظری که بود؟ چرا امام او را عزل کرد؟ مهدی هاشمی که بود؟) [گل] پیروزی و استقلال ( گزارشی جدید از بازی دو تیم استقلال و پیروزی ) [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] خود بخوانید و قضاوت کنید!(کنکاشی در نظرات امام خمینی پیرامون موسیقی

bahara

سلام شوهر خواهرم که بسیجی‌ هست میگفت بهشان گفتند که اگر اتفاقی‌ مثل ژاپن برای نیروگاه بوشهر یا نتنز بیفتد باید قرص‌های یود و پتاسیم بخورند متاسفانه داروخانه‌های این شهرها خبر دادند که دولت تمامی‌ این قرصها را برای پاسداران و بسیجیها خریداری کرده. به عبارت دیگر مردم باید بروند بمیرند. همیشه میگفتند بسیج یعنی ملت اگر ملت بسیج واقعی‌ هستند چرا دارو فقط برای پاسدارها هست و نه برای مردم. شوهر خواهرم این سوال را می‌کند ولی‌ جرات نکرد خودش بنویسد.

مهدی

اولا كه تو دهن هر چي سني حروم زاده ريدم. ثانيا تو كه شعورت نمي رسه و نمي فهمي كه احاديث سگ سني ها همه جعلي هستند، چرا زر مي زني كه اين سني ها هم دلايلي براي به حق بودنشون دارند؟ ثالثا مگه ميشه كه اون‌ها بهشتي باشند و ما هم بهشتي باشيم اما اون ها از يك آدم حروم زاده به نام عمر پيروي كنند و ما از نور دو عالم اميرالمؤمنين امام علي (ع). نه آقا جون كج رفتي. اين ها از كسي پيروي مي كنند كه شراب رو مثل آب مي خورد و همه ي كارهاش برخلاف پيامبر بود. عمر كسي بود كه حضرت فاطمه (س) رو به خاطر گرفتن خلافت به شهادت رسوند. همه ي چيزهايي كه گفتم در كتاب‌هاي معتبر سني ها هست. از اين ها دفاع نكن كه عاقبتت مثل اين ها ميشه.

مهدی

اين اهل سنت همه ي كارهاشون اشكال داره. همه ي زندگي شون از ازدواج گرفته تا نماز و غيره همه خلاف سنت پيامبر اكرم هست. باور نداري از يكي شون بپرس اين طرز وضو گرفتن يا نماز خوندن يا حج و روزه و غيره رو از كي ياد گرفتن؟ همه شون اسم يه مشت حروم زاده رو به عنوان الگو و رهبر ياد مي كنند.