٢٠٠١: یک اُدیسه فضایی*

 

سفینه‌ای فضایی با ۶ مسافر عازم سفر اکتشافی به فضا می‌باشد. دکتر دیو و دکتر فرنک با کمک کامپیوتر پیشرفته ای به نام هال ٩٠٠٠ مسئولیت سفر را در آغاز به عهده دارند. سه مسافر دیگر در حالت خواب طولانی مصنوعی، هایبرنِیت، به سر می‌برند و قرار هست در ادامه سفر به زندگی عادی باز گردند. هدف اصلی سفر بررسی شی مصنوعی مرموزی می‌باشد که در فضا پیدا شده است.

Odyssey

 

ادیسه، به همراه ایلیاد، نام مجموعه اشعار حماسی یونانی سروده هومر در ٨ قرن پیش از میلاد هستند. در حالی که ایلیاد به داستان جنگ یونانیان با تروا و حمله به سرزمین آنها می‌پردازد، موضوع ادیسه بازگشت لشکر یونان به سرزمین خودشان می‌باشد که ٢٠ سال طول می‌کشد. فرهنگ غرب از این دو مجموعه بسیار متأثر بوده و آثار هنری متعددی، شامل رمان، تئاتر، موسیقی، و فیلم با اقتباس از آنها ساخته شده‌است.

 

فیلم محصول ١٩۶٨ به کارگردانی استانلی کوبریک و به مدت حدودا دو ساعت و نیم می‌باشد. ادیسه نامزد چهار جایزه اسکار گردید و توانست جایزه بهترین جلوه های ویژه تصویری را از آن خود کند.

 

ابهام ادیسه فضایی احتمالا موجب شده که به تعداد بینندگانش مفسر داشته باشد، و هر کسی بنا بر ظن خود از موضوعاتی مانند تکامل، سفر به فضا، و هوش مصنوعی یار او شود.

 

*2001: A Space Odyssey

/ 6 نظر / 49 بازدید
زینب

فیلم تقریبا صامت است و می تونه کمی خسته کننده باشه!

مسعود

در تأیید نکته زینب و در مورد خسته کننده بودن فیلم، به قول یکی از دوستان، سفرهای فضایی واقعا در مقیاس سال نوری طول می کشند. این مسأله موجب میشه ریتم فیلم کند بشه. البته از سوی دیگر واقعگرایی فیلم را در نشان دادن طولانی و خسته کننده بودن سفرهای فضایی افزایش می دهد.

سعید

حیفه که از ادیسه نوشته بشه و از صحنه اول فیلم که یکی از ماندگارترین سکانسهای تاریخ سینماست یادی نشه. صحنه ای که تا سالها نماد گذر زمان در سینمای جهان بود و به همین خاطر در فیلم تاریخ جهان (که روایت طنزآلودی از تاریخ است) همین صحنه برای آغاز انتخاب شده و به طنز به تصویر درآمده.

هادی

سلام من نفهمیدم منظور از این یادداشت چی بود[سوال] اون لینک قشنگ پنج هزار سال رو هم نتونستم یاز کنم

محسن علیزاده

سلام قانون های سربازی مثل اینکه عوض شده شما از قانون های جدید مطلع هستید؟؟؟

علی

سلام از فیلم هایی که دوست داشتم ببینمش، هم به خاطر کارگردانش، عزیز ایی اِی مون، هم به خاطر نوع فیلمش، هم به خاطر رتبه اش، ولی هنوز نشده!!!