یادگیری انگلیسی

علاوه بر نحوه گرفتن پذیرش دانشگاهها، وضعیت معیشتی، و زمان اقدام برای روادید سفر، روش یادگیری زبان انگلیسی هم یکی از سوالاتی هست که دانشجویان خارج نشین باید جوابی برای آن داشته باشند. تجربه شخصی من از یادگیری زبان، که چالش بزرگی برایم بوده و هست، را می‌توان در دو گروه طبقه بندی کرد: روشهای کلاسیک – آموزشی و روشهای محیطی – تفریحی. روشهای گروه اول شامل رفتن به کلاس و استفاده از کتابها، نوارها و سایر وسایل کمک آموزشی می‌باشد در حالی که روش دوم بیشتر تکیه بر ایجاد تجربه‌ای شبیه به حضور در محیط دارد که شامل دیدن فیلم، شنیدن خبر و خواندن رمان به زبان خارجی دارد.

 

در مورد رفتن کلاس سه فایده اصلی را می‌توان بر شمرد، تقید به برنامه، یادگیری روش خواندن زبان و منابع آن، و کمک معلم در تصحیح گفتن و نوشتن. مهمترین نکته منفی کلاس هزینه آنست که علاوه بر هزینه‌های مالی، شامل هزینه زمانی نیز می‌شود. از همین رو اگر کسی انگیزه و تقید کافی برای یادگیری زبان داشته و از منابع مطالعه نیز آگاهی داشته باشد، تنها فایده کلاس در تقویت مهارتهای گفتاری و نوشتاری می‌تواند باشد. به عنوان نمونه در زمان ما برای کسانی که خود را برای امتحان تافل، که سابقا مهارت گفتاری را ارزیابی نمی‌کرد، آماده می‌کردند کلاسهایی بود که تنها بر روی تصحیح نوشتار متمرکز بود و از همین جهت بسیار موثر.

 

در مورد گروه دوم، هر کس بنابر سلیقه تفریحی و امکانات خودش از منبعی استفاده می‌کند. شاید مهمترین نکته‌ای که در مورد این روش وجود دارد، لزوم توجه به یادگیری زبان و تحت الشعاع قرار نگرفتن آن توسط تجربه و تفریح می‌باشد. قسمت آموزش زبان سایت بی‌بی‌سی*، چه بخش عمومی آن و چه بخش مخصوص فارسی زبانان، یکی از گزینه‌های مناسب می‌باشد که در ضمن بررسی اخبار، یادگیری همچنان به عنوان محور اصلی حضور دارد.

 

*BBC

/ 7 نظر / 74 بازدید
حمید

سلام برای دانشجویان ایرانی معمولا فقط همون راه اول مقدوره راستی از شانس بد من 3-4 روز قبل از امتحان gre حال برادر کوچیکم بد جوری بهم خورد از اونجاییکه من پسر بزرگ خونه هستم و پدرم هم مسنه مجبور شدم چند شب تو بیمارستان و اورژانس مواظبش باشم(البته هنوز هم تو اورژانسه)و ... روزه امتحان هم با یک روحیه افتضاح شرکت کردم... فکر کنم ترم پاییز رو از دست دادم و مجبورم دوباره زمستون امتحان gre بدم ، فکر هم نکنم دانشگاهها بدون gre بالا کوتاه بیایند و conditional قبولم کنند . بهر حال شاید قسمت نبود.

مسعود

سلام حمید، از اتفاقی که قبل از امتحان برات افتاد متأسفم. امیدوارم حال برادرت بهتر شده باشه. آخرین مهلت اقدام برای خیلی از دانشگاهها توی آذر هست. برای همین ممکنه امتحان زمستون دیر باشه. در مورد زبان خواندن هم، غیر از کلاس توی ایران هم میشه از رمان، فیلم، تلویزیون، و رادیو استفاده کرد.

محسن

سلام شما چه مدت زمانی را برای اینکه کسی در محیط زبان انگلیسی قرار گیره و یاد بگیره رو توصیه میکنین؟ ( بطور متوسط)

حميد

BBC براي يك خودآموز زبان تا چه حدي مفيد هست؟ آيا BBC به صورت سيستماتيك زبان آموزش ميده؟

حشمدار

پیرمردی صبح زود از خانه اش خارج شد. در راه با یک ماشین تصادف کرد و آسیب دید عابرانی که رد می شدند به سرعت او را به اولین درمانگاه رساندند . .پرستاران ابتدا زخمهای پیرمرد را پانسمان کردند. سپس به او گفتند: "باید ازت عکسبرداری بشه تا مطمئن بشیم جائی از بدنت آسیب دیدگی یا شکستگی نداشته باشه پیرمردغمگین شد، گفت خیلی عجله دارد و نیازی به عکسبرداری نیست .پرستاران ازاو دلیل عجله اش را پرسیدند :او گفت : همسرم در خانه سالمندان است. هر روز صبح من به آنجا می روم و صبحانه را با او می خورم. امروز به حد کافی دیر شده نمی خواهم تاخیر من بیشتر شود !یکی از پرستاران به او گفت : خودمان به او خبر می دهیم تا منتظرت نماند .پیرمرد با اندوه ! گفت : خیلی متأسفم. او آلزایمر دارد . چیزی رامتوجه نخواهد شد ! او حتی مرا هم نمی شناسد !پرستار با حیرتگفت: وقتی که نمی داند شما چه کسی هستید، چرا هر روز صبح برای صرف صبحانه پیش او می روید؟پیرمرد با صدایی گرفته ، به آرامی گفت: اما من که می دانم او چه کسی است !

نیم

سلام جناب مسعودخان. مشعوف شدیم از دیدارتان در نیویورک سیتی و بلاد دی سی. عرض کنم که من همین مشکلات را اینجا با زبان نروژی دارم. آن قدر که مشکلات انگلیسی از یادم رفته. پیشنهاد بی بی سی هم جالب بود. دیگر اینکه پیرو بحث کزایی داخل ماشین باور کن که من کم کم داشتم قانع می شدم که ایران دارد شفاف عمل می کند که دوباره البرادعی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بار دیگر گفت که ایران برای شفاف سازی برنامه های هسته ای خود همکاری لازم را به عمل نمی آورد. جان مردم ما را ببین که بر سر هیچ و پوچ به مخاطره می افتد. برقرار باشی