پل بر روی رودخانه کوآی*

در طول جنگ جهانی دوم، گروهی از سربازان انگلیسی به فرماندهی سرهنگ نیکلسون به اسارت نیروهای ژاپنی درآمده و برای کار به منطقه‌ای در جنوب شرق آسیا منتقل شده‌اند. سرهنگ سایتو، فرمانده ژاپنی اردوگاه اسرا مأموریت دارد تا با استفاده از نیروی کار اسرای انگلیسی کار ساخت پل راه آهن را هر چه سریعتر تمام کند. نیکلسون به این کار سایتو اعتراض می‌کند و تنها به شرطی حاضر به همکاری هست که مطابق قوانین بین‌المللی اسرا با آنها برخورد شود. در همین زمان، فرمانده شیارس آمریکایی که به تازگی توانسته از اردوگاه فرار کند مأموریت دارد تا به اردوگاه بازگردد و پل را در صورت ساخته شدن منفجر کند.

 

River Kwai

  

ژاپن با حمله به جنوب شرق آسیا در سالهای نخستین دهه ١٩٣٠، به تدریج چین و کشورهای همسایه آن مانند سری‌لانکا، برمه و سنگاپور را به اشغال خود در آورده بود. با آغاز جنگ جهانی دوم و در سال ١٩۴١، ژاپن وارد جنگ با انگلستان و آمریکا نیز شد که تا سال ١٩۴۵و تسلیم ژاپن ادامه داشت. انگلستان که هند، در همسایگی چین، را در کنترل خود داشت، از حمله ژاپن به هند در هراس بود و از همین رو همه امکانات خود را برای زمین گیر کردن ژاپنی‌ها در چین به کار می‌گرفت.

  

دیوید لین، کارگردان لورنس عربستان، این فیلم را پنج سال پیش ار لورنس و در سال ١٩۵٧ کارگردانی کرده‌است. فیلم دو ساعت و چهل دقیقه می‌باشد و توانسته هفت جایزه اسکار، از جمله کارگردانی و نقش اول مرد، را از آن خود کند.

  

فیلم، به ویژه نیمه نخست آن، شاهکاری زیبا از استقامت و پایداری در راه اصول را به نمایش می‌گذارد و اینکه چگونه اصولگرایی می‌تواند حتی در سخت‌ترین شرایط نیز پیروزی به ارمغان بیاورد.

 

 

*The Bridge on the River Kwai 

/ 4 نظر / 64 بازدید
مريم

سلام دوست عزیز . از وبلاگ خیلی خوبتون تشکر می کنم.از وبلاگتون خيلي خوشم اومد. من هم برای اینکه سهم کوچکی در قدرتمند كردن و زیباتر شدن وبلاگ شما داشته باشم به شما توصیه می کنم سرچ باکس این موتور جستجوگر قدرتمند را كه قادر به جستجو به همه زبانها است به سایت خود اضافه کنید.نمونه و کد این سرچ باکس را می توانید در سایت اصلی موتور جستجوگر ببینید. www.glseek.com/box.html

حامد سنتور

سلام دوست عزیز وب لاگ بسیار خوب و گرمی داری بسیار خوشحال میشم سری به وب من هم بزنی و تبادل لينك كنيم خبرم كن (خداي مهرباني يارت) [گل]

مسعود

خیلی وقتها، اولین پیامهایی که گذاشته می شود از طرف دوستانی هست که قصدشان آشنایی و یا تبلیغ وبلاگشان هست. حدس می زنم یه راه اتوماتیکی وجود داشته باشه که بشه باهاش این کار رو کرد. توی این مدت وبلاگ نویسی، این مسأله توجهم رو جلب کرده است.

میثم بیگلر

سلام برادر مسعود ممکن است در مورد بحران اقتصادی آمریکا بنویسی. اینکه ابعاد زمانی و مکانی و محدوده این بحران در ملک و بورس چقدر است و دلایلش چیست چطور می شود ظرف مدت کوتاهی قیمت ملک بیش از 100% کاهش یابد و ...