متروپولیس*

در سال ۲۰۲۶، ساکنان کلان شهری به دو طبقه اغنیا، که کارهای فکری مانند برنامه‌ریزی و مدیریت شهر را در اختیار دارند، و طبقه فقرا، که کارگر بوده و انجام کارهای یدی به عهده آنهاست، تقسیم شده‌اند. ماریا، دختری از طبقه فقرا، جایگاهی قدیس مانند نزدشان دارد که آنان را موعظه کرده، از شورش بر علیه اغنیا منع می‌کند. ماریا برای کارگران از داستان تاریخی برج بابل و شباهت آن با وضعیت فعلی آنان می‌گوید، از اینکه چگونه برج توسط متفکرین برنامه ریزی و توسط کارگران ساخته‌شد ولی از آنجا که هیچ واسطه و رابطه‌‌ای میان آنها نبود شکست خوردند. در این میان فردٍر، پسر رئیس شهر، به صورت تصادفی با ماریا ملاقات می‌کند و شیفته وی می‌شود و به دنبال او به محل اقامت کارگران، که در زیر زمین قرار دارد، می‌رود.

 

Metropolis

   

ظاهرا برج بابل بنایی بلند در شهر بابل، اولین شهر پس از طوفان نوح و در منطقه بین النهرین، بوده که در زمان حکومت نمرود ساخته شده‌است. مطابق روایت کتاب مقدس، همه مردم در ساخت این برج متحد شدند و از آنجا که برج موجب خشم خداوند شد، خداوند جمع آنها را متفرق کرد و به هر گروه زبانی متفاوت اختصاص داد. در قرآن، اگر چه به شهر بابل در مناسبت دو فرشته‌ای که سحر تعلیم می‌کرده‌اند اشاره شده، ولی اثری از داستان برج نیست.

   

فیلم محصول سال ١٩٢٧ آلمان می‌باشد و گروهی آنرا برترین فیلم صامت سینما می‌دانند. این فیلم، که داستانی از صد سال بعد را به تصویر می‌کشد، را می‌توان آغازگر ژانر فیلمهای علمی - تخیلی، مانند جنگ ستارگان و ادیسه فضایی، دانست. در طول زمان، مقداری از فیلم از بین رفته و در نسخه کنونی تنها حدودا دو ساعت از دو ساعت و نیم اولیه فیلم بازیابی شده‌است و صحنه‌های از بین رفته با متن توضیح داده شده‌اند.

   

متروپولیس که با نگاه منتقدانه به هر دو ایده رایج قرن بیستم، کاپیتالیسم و کمونیسم، به دنبال ارائه راه حل سومی هست، فرصت خوبی برای تفکر مجدد درباره نحوه اداره جامعه فراهم می‌کند.

  

*Metropolis

/ 3 نظر / 59 بازدید
بیژن

درودبرگرامی همدل. من تارنگاری دارم که درآن درباره گذشتار ایران مینویسم. اگر دوست داشتی چیزی در مورد گذشتار ایران بخوانی به تارنگار من سری بزن. شادوپیروزباشی. بدرود.

بیژن

درودبرگرامی همدل. من تارنگاری دارم که درآن درباره گذشتار ایران مینویسم. اگر دوست داشتی چیزی در مورد گذشتار ایران بخوانی به تارنگار من سری بزن. شادوپیروزباشی. بدرود.

مسعود

ایده اصلی فیلم "دوران مدرن" چارلی چاپین هم شبیه به به این فیلم هست. حالا من نمی دونم واقعا از این فیلم ایده گرفته یا اتفاقی شبیه به هم هستند. نقله که هیتلر هم از این فیلم خوشش میومده.